Jak rozpoznać zapalenie pęcherza u dziewczynki?

Zakażenie dróg moczowych, określane jako zapalenie pęcherza u dziewczynki lub chłopca to nieprzyjemna dolegliwość, która najczęściej wiąże się z bakteriami. Do jej powstawania może się przyczyniać wiele rzeczy, ale najczęściej jest to po prostu nieodpowiednia higiena miejsc intymnych. W przypadku dziewczynek – związana z ogólnym zaniedbaniem lub niedostatecznie dużą uwagą przykładaną do regularnego mycia się.

Zapalenie pęcherza u dziewczynki – pierwsze objawy

Pierwszymi sygnałami, które mogą wskazywać, że „coś jest nie tak” są: rozdrażnienie dziecka i płaczliwość oraz zaburzenia w oddawaniu moczu. Może to być zarówno częste sikanie, jak i wyjątkowo rzadkie, które wiąże się również z bólem lub swędzeniem.

  • Apatia
  • U najmłodszych dziewczynek – nasilająca się żółtaczka, co dotyczy głównie noworodków
  • Wymioty i biegunka
  • Osłabiony apetyt i niechęć do jedzenia
  • W przypadku dzieci starszych objawem może być również gorączka i ból brzucha

Żeby upewnić się, że zapalenie pęcherza u dziewczynki ma miejsce, powinno się wykonać badanie moczu. Zwykle wystarczy już to zupełnie ogólne, ale dobrze jest postawić także na posiew. Niektórzy lekarze zalecą również badanie krwi, a w przypadkach mocno zaniedbanych – USG jamy brzusznej.

Leczenie opiera się typowo na antybiotykach (u noworodków podawanych dożylnie, u dzieci starszych – doustnie) i nie trwa długo, dlatego w przypadku zauważenia objawów, warto działać od razu. Szybka reakcja rodzica pozwoli skrócić nieprzyjemne dolegliwości zakażenia dróg moczowych i ułatwi dziecku powrót do zdrowia.