Kim są Szeptuchy z Podlasia?

O Szeptuchach z Podlasia, zwanych też szeptunami lub wprost wiedźmami, mówi się od lat i chociaż nie wszyscy wierzą, że tacy uzdrowiciele (znachorzy) naprawdę ściągają do siebie tłumy, to warto wiedzieć o nich nieco więcej!

Szeptuchy z Podlasia – co robią, czym się zajmują?

Jako ludowi znachorzy, Szeptuchy z Podlasia są najczęściej osobami o bardzo dużym doświadczeniu życiowym i silnej wierze w posiadanie przez siebie mocy leczenia innych. Jeśli chodzi o Podlasie, to wg opowieści, są oni zwykle wyznania prawosławnego, a medycy ich praktyki określają jako pogańskie gusła, zwracając uwagę na ryzyko powierzania im stanu własnego zdrowia.

Całą grupę można podzielić na ludzi, którzy zajmują się magia białą (pozytywną) lub czarną (negatywną).

Dominującą płcią wśród szeptuchów są mężczyźni i choć kobiet podobno nie brakuje, to jednak oni uważani są za bardziej doświadczonych i kompetentnych jeśli chodzi o działania mające pomagać innym w leczeniu ich chorób.

Co ciekawe, choroby leczone przez szeptuchów nie są uznawane przed medycynę, ponieważ w pewien sposób wrzucają wiele dolegliwości „do jednego worka”. Są to np. dolegliwości nerw-kołtun (wszelkiego rodzaju paraliże), choroby wiatru, róży (wysypki i opuchlizny), złego oka czy choroby przestrachu.