Czym żywi się sikorka bogatka?

Sikorka bogatka (Parus major) to mały ptak wróblowaty występujący w Europie, Azji i niektórych częściach Afryki Północnej. Ten gatunek ptaka słynie z uderzająco niebieskiego i żółtego upierzenia i jest częstym widokiem w ogrodach, lasach i parkach. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś, czym żywi się bogatka?

Bogatka to mały ptak o zróżnicowanej diecie, który żywi się szeroką gamą pokarmów, w tym owadami, nasionami, owocami i nektarem. Ich dieta zmienia się w ciągu roku i zmieniają swoje nawyki żywieniowe w zależności od dostępności pożywienia. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym żywi się bogatka.

Znaczną część diety bogatki stanowią owady, szczególnie w okresie lęgowym, kiedy muszą one dostarczać pokarm bogaty w białko swoim młodym. Bogatka żywi się szeroką gamą owadów, w tym gąsienicami, ćmami, pająkami i muchami. W okresie lęgowym bogatka może dziennie zjeść do 100 gąsienic, aby nakarmić swoje pisklęta.

Bogatki żywią się również przez cały rok różnymi nasionami i orzechami. Szczególnie lubiąnasiona drzew, takich jak dąb, buk i sosna, i używają mocnych dziobów do rozłupywania twardych skorup. Zimą, kiedy owadów jest mało, nasiona i orzechy stanowią większą część ich diety.

Pożywienie bogatki stanowią  również owoce, często jest także dokarmiana przez ludzi, np.słoniną.