Jeżatka – tajniki uprawy i pielęgnacji lipki pokojowej

Jeżatka, znana również jako lipka pokojowa, jest popularną rośliną domową ze względu na jej łatwą uprawę i pielęgnację. Ta roślina o nazwie naukowej Radermachera sinica przyciąga swoim dekoracyjnym pokrojem oraz bujnym, zielonym listowiem. W tym artykule dowiesz się o tajnikach jej uprawy, pielęgnacji i sadzonek.

Właściwości jeżatki

Radermachera sinica, znana powszechnie jako jeżatka, to roślina doniczkowa o pochodzeniu tropikalnym, która cieszy się dużą popularnością wśród miłośników zieleni domowej. Jeżatka jest nietrudna w uprawie i zadowoli się nawet niezbyt obfitym oświetleniem. Co ciekawe, jej liście emitują podczas fotosyntezy duże ilości tlenu, dzięki czemu korzystnie wpływa na mikroklimat w mieszkaniu.

Uprawa jeżatki

Jeżatka nie jest rośliną wymagającą. Najlepiej rośnie w miejscach ciepłych, ale nie bezpośrednio w słońcu. Wymaga umiarkowanej wilgotności powietrza i podłoża. W czasie letnim trzeba ją podlewać obficie, w zimie natomiast umiarkowanie. Roślina zdecydowanie nie lubi przesuszenia, ale zalegająca woda w doniczce też jej nie służy. Dlatego ważne jest, aby zapewnić jej dobrze przepuszczalne podłoże i doniczkę z otworami na dnie, które pozwolą na swobodny odpływ wody.

Pielęgnacja jeżatki

Podstawą pielęgnacji jest regularne podlewanie i przycinanie. Jeżatki żyją długo i mogą osiągać duże rozmiary, dlatego warto je systematycznie przycinać, aby utrzymać atrakcyjny kształt krzewu. Przycinanie przeprowadza się na wiosnę, przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu.

Aby jeżatka rozwijała się prawidłowo, potrzebuje odpowiedniego nawożenia. W okresie od wiosny do jesieni powinna być nawożona co dwa tygodnie specjalistycznym nawozem do roślin zielonych. Zimą nawożenie jest zbędne, ponieważ roślina odpoczywa.

Sadzonki jeżatki

Jeżatka można łatwo rozmnażać z sadzonek. W tym celu z rośliny odcina się pędy o długości ok. 10-15 cm, po czym umieszcza się je w wilgotnym podłożu. Aby stworzyć im odpowiednie warunki, najlepiej pokryć je folią tworząc mini szklarnię. W takich warunkach sadzonki szybko ukorzenią się, rozpoczynając nowe, intensywne życie.

Podsumowując, Jeżatka czyli lipka pokojowa – uprawa, pielęgnacja, sadzonki to nie jest roślina trudna do hodowli. Jej uprawa jest stosunkowo prosta, a prawidłowa pielęgnacja zapewni jej dobrą kondycję i atrakcyjny wygląd. Sadzonki jeżatki także nie sprawiają trudności i z łatwością przyjmują się, dając początek nowym, zdrowym roślinom.