Zalew Bardowski: Perła przyrodnicza na mapie Polski

Na wschodnich obrzeżach Mazowsza, w dzielnicy warszawskiego Targówka, znajduje się prawdziwe przyrodnicze sanktuarium, znane i cenione zarówno przez profesjonalnych ornitologów, jak i amatorów świeżego powietrza i ciszy – Zalew Bardowski. To miejsce o unikalnej florze i faunie, które nazywane jest perłą na mapie Polski.

Zalew Bardowski powstał w wyniku zalania starorzecza Wisły i stanowi dzisiaj jedno z najciekawszych, pod względem przyrodniczym, miejsc w całej stolicy. Jest ostoja ptaków wodno-błotnych, które w tym miejscu znajdują jedyny na terenie Warszawy siedlisko lęgowe. Co roku przyciąga rzesze ornitologów z całego kraju.

To nie tylko ptaki przyciągają do Zalewu Bardowskiego amatorów przyrody. Obszar ten obfituje w różnorodność flory, która zasługuje na szczególne wyróżnienie. Można tu spotkać rośliny, które w innych częściach Polski są rzadkością. Szczególnie warto zwrócić uwagę na łąki świeże i zasolone, na których rosną rzadziej spotykane gatunki roślin, takie jak mięta wodna, rdestnica połyskująca, czy bieluń dziędzierzawa.

Sam zalew zajmuje tylko niewielką część obszaru Bardowskiego Parku Krajobrazowego. Tuż obok znajduje się las olszowy, w którym można spotkać nie tylko zwykłe gatunki drzew, ale również wiele rzadziej występujących. To miejsce, które zasługuje na szczególną uwagę, nie tylko ze względu na różnorodność flory i fauny, ale też na atrakcyjne turystycznie, wędrówkowe ścieżki przez naturę. Ścieżki te skrywają wiele ciekawych punktów widokowych, z których roztaczają się malownicze panoramy, zarówno na zalew, jak i na całe otoczenie.

Zalew Bardowski to prawdziwa perełka na mapie Polski. To miejsce, które warto odwiedzić, nie tylko dla amatorów ptaków czy roślin. Cisza, spokój, wodne tętno natury czynią z tego miejsca prawdziwe sanktuarium dla osób szukających odpoczynku od miejskiego zgiełku. Wyjątkowa przyroda, piękne widoki, a do tego cała paleta barw i dźwięków – to wszystko sprawia, że Zalew Bardowski to miejsce jak z innej bajki. Czy możemy sobie wyobrazić lepsze miejsce na chwilę relaksu? Z całą pewnością warto o tym miejscu pamiętać, planując wizytę w Warszawie. Przyciąga ono swoim urokiem nie tylko mieszkańców, ale również turystów z całej Polski i z zagranicy.

Napiszmy więc w swoim podróżnym notesie duże litery – ZALEW BARDOWSKI – i odwiedźmy to wyjątkowe co do swojej przyrodniczej różnorodności miejsce jak najprędzej!